Western Province beat hosts Eastern Province and won the coveted Mandela Bay Trophy at the 2012 Billabong SA Grommet Games in Port Elizabeth on Sunday.

It was close though and Western Province had to fight hard to wrest the trophy from the host province who won it in 2009, 2010 and last year. After counting all the points scored in each of the events that make up the Grommet Games, Western Province posted a total of 27,645 points while Eastern Province came in with 27,111. Kwazulu-Natal Central was third, Southern Cape came fourth, Boland were fifth, Border sixth, Southern KZN seventh and Zululand finished eighth.

Bernardt Pretorius, Zoe Smith and Ryan Lightfoot at the SA Gromemt Champs.

The Nelson Mandela Bay Trophy is awarded to the provincial team with the highest combination of scores from the individual surfing results as well as the results from the Tag Team, Paddle Battle and Beach Flags.

Over 120 girls and boys from eight provincial associations took part in the annual event which is Surfing South Africa’s premier entry level inter provincial tournament.

During the event competitors enjoyed good offshore conditions, endured rainy onshore surf and had to battle strong to gale force winds but there were no complaints.

The three Jeffreys Bay surfers in the Champs all made the finals of their respective age groups with Bernardt Pretorius coming 3rd in the U/16 division, Zoe Smith came 2nd in the U12 division and Ryan Lightfoot came 3rd in the U/12 boys division.

Ryan Lightfoot up and riding.

“I was stoked to make the final and will be aiming at winning my age group and making the SA Team next year”, said an elated Ryan Lightfoot after the event.

Pretorius was also selected for the SA team as a reward for his efforts!

2012 SA Development Academy Squad:

BOYS : Ntando Msibi (KZNC),Peter Coffey (EP), Bernhardt Pretorius (EP), Birk Jorgensen (WP), David Garcia (WP), Jelina Sithole (SKZN), Lutho Ngquba (KZNC), Alex Van Rijswick (EP), Sebastian Bidoli (WP), Ghotso Khesa(KZNC), Riel Viviers (SC), Manqoba Dladla (SKZN), Lwandile Ngcungama (SKZN), Gabriel Fernandes (WP), Julien Zens (Bol), Redd Valentino-Debray (WP), Andreas Lubanjana (SKZN).

GIRLS : Samantha Sutton (WP), Michelle Verreynne (SC), Aishah Abrahams (EP), Samkeliswe Cele (KZNC), Kayla-Anne Verreynne (SC), Zama Japha (KZNC), Ibtehaj Jaylanie (EP), Tamlyn Gill (EP).

MANAGERS : Paul Izzard (KZNC), Babara Johnson (WP)

COACH : Roger Vuuanza (WP)

Full results:

U16 BOYS

1. NTANDO MSIBI – KZNC
2. PETER COFFEY – EP
3. BERNHARDT PRETORIUS – EP
4. BIRK JORGENSEN – WP

U16 GIRLS

1. SAMANTHA SUTTON – WP
2. MICHELLE VERREYNNE – SC
3. JAYDE LAMB – KZNC
4. CAROLINE VAN DER MERWE – SC

U14 BOYS

1. ALEX VAN RIJSWICK – EP
2. SEBASTIAN BIDOLI – WP
3. GHOTSO KHESA – KZNC
4. RIEL VIVIERS – SC

U14 GIRLS

1. KAYLA-ANNE VERREYNNE – SC
2. DANICA STOCKIGT – BOR
3. ZAMA JAPHA – KZNC
4. DANIELLA ARRIGO – KZNC

U12 BOYS

1. JULIEN ZENS – BOL
2. REDD VALENTINO-DEBRAY – WP
3. RYAN LIGHTFOOT – EP
4. KEEGAN SMITH – ZUL

U12 GIRLS

1. OLIVIA IZZARD – KZNC
2. ZOE SMITH – EP
3. FINN MUSSON – BOR
4. BIANCA LAUBSCHER – BOL
5. ANATASSIA PETERSEN – WP

U10

1. RUBEN VOSTER – SC
2. MANOA ROBB – WP
3. YORK VAN JAARSVELDT- WP

U8

1. JAMES RIBBINK – KZNC
2. SAMUEL BENNIE – WP
3. LOYISO NGCUNGAMA – SKZN
4. GABRIEL KRIEL – BOR

MANDELA BAY TROPHY

1. WESTERN PROVINCE – 27 645
2. EASTERN PROVINCE – 27 111
3. KZN CENTRAL – 26 986
4. SOUTHERN CAPE – 22 996
5. BOLAND – 21 316
6. BORDER – 19 273
7. SOUTHERN KZN – 16 004
8. ZULULAND – 3 690

View News By Category
News Archive